top of page
  • Matěj Boruta

Investice skupiny Leverage (1/2)

Aktualizováno: 4. 5. 2021

Tento článek věnuji jednotlivým investicím do společností v našem portfoliu, které budujeme už od roku 2011. Jako zakladatelé skupiny Leverage si podíly v cílových společnostech stále držíme až na jeden úspěšný exit společnosti Liftago.


PortfolioPrvní naše investice byla do společnosti Axiory v roce 2011, která byla ve fázi business plánu. Axiory je brokerská společnost, která poskytuje obchodníkům (traderům) přístup na měnový trh a postupně se rozšířila do Asie a na Blízký Východ. Společnost si za svou historii prošla obrovským růstem a je řízena profesionálním zahraničním týmem v čele se zkušeným Robeto D'Ambrosio. Aktuálně se přes ni zobchoduje více než 500 mld. USD ročně a má klienty ze 103 zemí světa. V této společnosti si stále držíme původně nabytý podíl. Tato investice nám umožnila násobně zhodnotit kapitál, vstupovat do dalších investičních projektů a byla prvním úspěšně zasazeným kapitálovým „semínkem“ k založení investiční skupiny Leverage.

Druhou naší investicí byla společnost Liftago, do které jsme vstoupili na přelomu roku 2013 / 2014. Společnost byla ve fázi, kdy se testoval první návrh aplikace, měla první "early adopters" taxikáře a jednotky testovacích jízd. Do společnosti jsme vstoupili na základě důvěryhodného a schopného týmu a potenciálu, ve který jsme s týmem věřili. Liftago si za posledních 6 let dokázalo ukrojit významný tržní podíl v Praze, vytvořit skvělou službu pro koncové uživatele i korporátní klientelu a rozšířit svou působnost i na přepravu zásilek. Týmu se podařilo v průběhu uzavřít několik úspěšných kol financování se soukromými investory jako Karel Janeček, Vladimír Schmalz, Michal Mička a další. V roce 2018 jsme realizovali exit při valuaci společnosti v řádech stovek milionů korun.
V roce 2015 jsme založili projekt Střel.to - mobilní aplikaci, která agreguje dílčí inzertní servery a uživatel, který potřebuje něco prodat, může danou věc vystavovat na více inzertních serverech najednou a jednoduchým způsobem. Vedení tohoto projektu se ujal Lumír Kunz, který vedl produktový tým od samých počátků. V roce 2016, když Václav Liška investičně vstupoval do společnosti Aukro, jsme celý tým a produkt Střel.to převedli do společnosti Aukro, kde jsme získali "quazi" opční podíl ve výši několika procent na hodnotě společnosti. Nyní je projekt spravován pod společností Aukro, kde jsme významnými společníky.


O investicích do společností FérMakléři.cz, Aukro, Luigi`s Box a Kideo napíši v dalším článku.

Comentarios


bottom of page